2014-2015 winter sports schedules: Cape Elizabeth

Boys Basketball

Dec. 5 Wells 7 p.m.

Dec. 9 @ Lake Region 7 p.m.

Dec. 12 @ Gray-New Gloucester 7 p.m.

Dec. 15 Freeport 7 p.m.

Dec. 20 Yarmouth 7 p.m.

Dec. 23 @ Kennebunk 6:30 p.m.

Jan. 3 Falmouth 7 p.m.

Jan. 6 @ Wells 7 p.m.

Jan. 8 Gray-New Gloucester 7 p.m.

Jan. 10 @ Yarmouth 7 p.m.

Jan. 13 Traip 7 p.m.

Jan. 16 Kennebunk 7 p.m.

Jan. 23 @ York 7 p.m.

Jan. 24 @ Greely 6:30 p.m.

Jan. 27 @ Poland 7 p.m.

Jan. 30 Fryeburg 7 p.m.

Feb. 3 @ Falmouth 7 p.m.

Feb. 6 Greely 7 p.m.

Girls Basketball

Dec. 5 @ Wells 7 p.m.

Dec. 9 Lake Region 7 p.m.

Dec. 12 Gray-New Gloucester 7 p.m.

Dec. 15 @ Freeport 7 p.m.

Dec. 20 @ Yarmouth 7 p.m.

Dec. 23 Kennebunk 6:30 p.m.

Jan. 3 @ Falmouth 3:30 p.m.

Jan. 6 Wells 7 p.m.

Jan. 8 @ Gray-New Gloucester 6 p.m.

Jan. 10 Yarmouth 7 p.m.

Jan. 13 @ Traip 7 p.m.

Jan. 16 @ Kennebunk 7 p.m.

Jan. 23 York 7 p.m.

Jan. 24 Greely 7 p.m.

Jan. 27 Poland 7 p.m.

Jan. 30 @ Fryeburg 6:30 p.m.

Feb. 3 Falmouth 7 p.m.

Feb. 6 @ Greely 6:30 p.m.

Boys Hockey (Cape’s home ice is PIA)

Dec. 6 Gardiner 6:10 p.m.

Dec. 10 @ York 6 p.m.

Dec. 13 @ Cheverus 6 p.m.

Dec. 18 Maranacook/Winthrop/Hall-Dale 6 p.m.

Dec. 20 @ Gorham 6:10 p.m.

Dec. 23 Falmouth 6 p.m.

Dec. 27 Kennebunk 8 p.m.

Jan. 3 Edward Little 8 p.m.

Jan. 8 @ Portland/Deering 8 p.m.

Jan. 10 Greely 6 p.m.

Jan. 19 @ Yarmouth 1 p.m.

Jan. 24 @ Scarborough 3:30 p.m.

Jan. 28 @ Kennebunk 8 p.m.

Jan. 29 Biddeford 8 p.m.

Feb. 5 Gorham 6 p.m.

Feb. 7 @ Camden Hills 6 p.m.

Feb. 14 York 4:10 p.m.

Feb. 18 @ Leavitt 4 p.m.

Girls Hockey (Cape Elizabeth/South Portland/Waynflete combined; home ice is PIA)

Nov. 22 Portland/Deering 4:30 p.m.

Nov. 26 @ Gorham/Bonny Eagle 1 p.m.

Nov. 28 @ Falmouth 7:10 p.m.

Dec. 4 Scarborough 6 p.m.

Dec. 10 Edward Little/Leavitt/Poland 4:30 p.m.

Dec. 13 @ Cheverus 4:10 p.m.

Dec. 15 @ York 6:30 p.m.

Dec. 17 Falmouth 4:30 p.m.

Jan. 3 @ Biddeford 5 p.m.

Jan. 7 Greely 4:30 p.m.

Jan. 8 @ Portland/Deering 6:20 p.m.

Jan. 10 Cheverus 4:20 p.m.

Jan. 14 Gorham/Bonny Eagle 4:30 p.m.

Jan. 17 Yarmouth/Freeport 4:10 p.m.

Jan. 19 @ Edward Little/Leavitt/Poland 12 p.m.

Jan. 24 @ Scarborough 5:20 p.m.

Jan. 28 York 4:30 p.m.

Jan. 31 Biddeford 4:20 p.m.

Alpine Skiing (all meets at Shawnee Peak, unless otherwise noted)

Jan. 5 @ Greely (Fryeburg, Freeport) 4:45 p.m.

Jan. 12 Freeport, Yarmouth, Fryeburg 4:45 p.m.

Jan. 19 @ Freeport (Yarmouth, Fryeburg) 2 p.m.

Jan. 26 @ Lake Region (Kennebunk, Windham) 5 p.m.

Feb. 5 WMCs 10 a.m.

Feb. 9 @ Freeport (Falmouth, Kennebunk, Greely) 5 p.m.

Feb. 16-17 States (at Big Rock) TBD

Nordic Skiing

Jan. 7 @ Greely (Portland, Gray-New Gloucester, Freeport, Waynflete; at Twin Brook) 3:30 p.m.

Jan. 14 @ Fryeburg (Waynflete, Greely, Gray-New Gloucester, Portland; at Stark’s Hill) 3:30 p.m.

Jan. 19 @ Fryeburg (Freeport, Gray-New Gloucester; at Stark’s Hill) 10:30 a.m.

Jan. 28 @ Gray-New Gloucester (Scarborough; at Libby Hill) 3:30 p.m.

Feb. 4 WMCs Skate (at Libby Hill) 3 p.m.

Feb. 7 WMCs Classic (at Stark’s Hill) 10 a.m.

Feb. 16-17 States (at Nordic Heritage Center) TBD

Swimming & Diving (Cape’s home pool is Richards Community Pool)

Dec. 5 Westbrook 4 p.m.

Dec. 12 @ South Portland (at South Portland Municipal Pool) 4 p.m.

Dec. 19 Scarborough 4 p.m.

Jan. 2 @ McAuley (girls only; at Richards Community Pool) 3 p.m.

Jan. 9 Greely 4 p.m.

Jan. 16 @ Falmouth (at Richards Community Pool) 7:30 p.m.

Jan. 23 @ Deering (Riverton Pool) 5 p.m.

Jan. 30 Cheverus 4 p.m.

Feb. 3 Gorham 4 p.m.

Feb. 6 Boys North Southwesterns (Davan Pool) TBD

Feb. 7 Girls North Southwesterns (Davan Pool) TBD

Feb. 14 Boys States (at UMO) 10:30 a.m.

Feb. 16 Girls States (at UMO) 10:30 a.m.

Indoor Track (all meets at USM, unless otherwise noted)

Dec. 20 Bowdoin Relays (at Bowdoin) 11 a.m.

Jan. 2 Falmouth, Traip, York, Freeport, Greely 6:30 p.m.

Jan. 9 Greely, Freeport, Fryeburg, Lake Region, NYA, Wells 3:30 p.m.

Jan. 16 Lake Region, Freeport, Yarmouth, Gray-New Gloucester, York, Greely, St. Dominic 6:30 p.m.

Jan. 23 Gray-New Gloucester, Freeport, Falmouth, Lake Region, Traip, York, St. Dominic 4:30 p.m.

Jan. 30 Wells, Lake Region, Fryeburg, Poland, Traip, NYA, St. Dominic 7:30 p.m.

Feb. 6 WMCs 3 p.m.

Feb. 16 States (at Bates) 10 a.m.

NO COMMENTS