Winter Schedules: Bonny Eagle

34

Alpine Skiing (Individual Scots ski with Gorham; all meets at Shawnee Peak)
Jan. 2   Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 4   Kennebunk, Falmouth, Cheverus, Windham 5:30 p.m.
Jan. 9   Marshwood, Windham, Cheverus, Falmouth, Kennebunk    5:30 p.m.
Jan. 11 Falmouth , Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk   5:30 p.m.
Jan. 18 Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 25 Windham, Kennebunk, Cheverus, Falmouth, Marshwood    5:30 p.m.
Jan. 30 Cheverus, Marshwood, Kennebunk, Windham, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 1  Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 8  SMAAs    2 p.m.
Feb. 14-15       States  9 a.m.

Boys Basketball
Dec. 7  @ Westbrook  7 p.m.
Dec. 11            Massabesic      7 p.m.
Dec. 14            @ Scarborough           7 p.m.
Dec. 18            @ Cheverus    7 p.m.
Dec. 21            Noble  7 p.m.
Dec. 28            @ Windham    5 p.m.
Jan. 2   Deering           7 p.m.
Jan. 4   Biddeford       7 p.m.
Jan. 10 TA       7:15 p.m.
Jan. 12 @ South Portland       7 p.m.
Jan. 15 Marshwood     7 p.m.
Jan. 18 @ Sanford      7 p.m.
Jan. 21 Kennebunk      1 p.m.
Jan. 25 Gorham           7 p.m.
Jan. 29 @ Portland      7 p.m.
Feb. 1  @ Falmouth    7 p.m.
Feb. 5  @ Massabesic 7 p.m.
Feb. 7  Windham        7 p.m.

Girls Basketball
Dec. 7  South Portland 6 p.m.
Dec. 11            @ Massabesic 6 p.m.
Dec. 14            Scarborough    6 p.m.
Dec. 18            Cheverus         6 p.m.
Dec. 20            @ Noble          6 p.m.
Dec. 29            Windham        6 p.m.
Jan. 2   @ Deering       5:30 p.m.
Jan. 4   @ Biddeford  6 p.m.
Jan. 10 @ TA  6 p.m.
Jan. 12 Westbrook       6 p.m.
Jan. 15 @ Marshwood 6 p.m.
Jan. 18 Sanford           6 p.m.
Jan. 21 @ Kennebunk 1:30 p.m.
Jan. 26 @ Gorham      11:30 a.m.
Jan. 29 Portland          6 p.m.
Feb. 1  Falmouth         6 p.m.
Feb. 5  Massabesic      7 p.m.
Feb. 7  @ Windham    7 p.m.

Cheering
Jan. 5   Maine Cheering Coaches Association South Showcase (at Massabesic)       11 a.m.
Jan. 11 Gorham Invitational    6 p.m.
Jan. 19 Southwestern Maine Athletics Association Championship (at South Portland)        11 a.m.
Jan. 26 Class A Regionals (at Augusta Civic Center) TBD
Feb. 2  Cheers from the Heart (at Biddeford) 2:30 p.m.
Feb. 9  States (at Augusta Civic Center)        TBD
Feb. 16            Maine Youth Cheerleading Coaches Association Competition (at Scarborough)     TBD
March 16         New Englands (at TBD)         TBD

Boys Hockey (a co-op with Massabesic and OOB; home ice is USM)
Dec. 10            @ Brunswick  7 p.m.
Dec. 15            Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills   4:20 p.m.
Dec. 20            @ South Portland/Freeport/Waynflete           6 p.m.
Dec. 22            @ Gorham      8:20 p.m.
Dec. 27            Scarborough    12 p.m.
Dec. 27-29      Holiday Tournament (at USM)          TBD
Jan. 3   @ Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills          7:10 p.m.
Jan. 5   @ Portland/Deering    4:10 p.m.
Jan. 9   @ Kennebunk 6 p.m.
Jan. 12 @ Marshwood/Traip/Noble/Sanford  1 p.m.
Jan. 18 Biddeford       8:30 p.m.
Jan. 21 Lawrence/Skowhegan 1 p.m.
Jan. 26 Mt. Ararat/Lisbon/Morse        8:20 p.m.
Feb. 2  @ Lawrence/Skowhegan        7:30 p.m.
Feb. 8  York    8:30 p.m.
Feb. 13            Marshwood/Traip/Noble/Sanford       8:30 p.m.
Feb. 15            @ Windham/Westbrook         8:30 p.m.
Feb. 19            @ Cony/Hall-Dale/Monmouth           1:50 p.m.
Feb. 21            South Portland/Freeport/Waynflete    1 p.m.

Girls Hockey (a co-op with Gorham and Massabesic; home ice is USM)
Nov. 24           @ Mt. Ararat/Morse    8 p.m.
Nov. 28           Scarborough    3:30 p.m.
Dec. 1  @ York/Traip  12 p.m.
Dec. 4  Biddeford       4 p.m.
Dec. 6  @ Portland/Deering    6:20 p.m.
Dec. 12            Cape Elizabeth/Waynflete/South Portland     8:30 p.m.
Dec. 20            @ Brunswick  4:45 p.m.
Dec. 28            @ Winslow/Gardiner  6:40 p.m.
Dec. 31            Brunswick       12 p.m.
Jan. 5   Edward Little/Leavitt/Poland 6:20 p.m.
Jan. 8   Yarmouth/Freeport/G-NG      3:30 p.m.
Jan. 10 @ Cheverus/Kennebunk/OOB           4 p.m.
Jan. 16 Falmouth         3:30 p.m.
Jan. 21 York/Traip       11:15 a.m.
Jan. 26 @ Yarmouth/Freeport/G-NG 5:30 p.m.
Jan. 29 Mt. Ararat/Morse        4 p.m.
Jan. 31 @ Biddeford  7 p.m.
Feb. 2  @ Falmouth    6:10 p.m.

Indoor Track (all meets held at USM, unless otherwise specified)
Dec. 14            Biddeford, Cheverus, Deering, Falmouth, Gorham, Kennebunk, Marshwood          5 p.m.
Dec. 22            Marshwood, Portland, Gorham, Scarborough            4:30 p.m.
Dec. 29            USM Relays    9 a.m.
Jan. 12 Massabesic, Marshwood, Biddeford, South Portland 8:30 a.m.
Jan. 12 @ Dartmouth Relays (in Hanover, New Hampshire) TBD
Jan. 19 Westbrook, Deering, Marshwood, Portland, Scarborough     8:30 p.m.
Feb. 2  Noble, Deering, Gorham, Marshwood, South Portland, TA, Windham        11: 45 a.m.
Feb. 9  Southwesterns 12 p.m.
Feb. 18            States  12 p.m.
March 2           @ New Englands (at Reggie Lewis Center, Boston) TBD

Swimming (Bonny Eagle’s home pool is St. Joseph’s College)
Dec. 8  @ Windham    2 p.m.
Dec. 12            Cape Elizabeth            12 p.m.
Dec. 21            @ Deering       4 p.m.
Dec. 28            Massabesic      5 p.m.
Jan. 4   @ South Portland       12 p.m.
Jan. 9   Gorham           4 p.m.
Jan. 18 @ Waynflete   4 p.m.
Jan. 23 Yarmouth        4 p.m.
Feb. 1  @ TA  4 p.m.
Feb. 9  @ Boys South Southwesterns (at Cape Elizabeth)         5 p.m.
Feb. 10            @ Girls South Southwesterns (at Cape Elizabeth)          5 p.m.
Feb. 18            @ Boys States (at Bowdoin)       8:30 a.m.
Feb 19 @ Girls States(at Bowdoin)        8:30 a.m.

Wrestling
Dec. 8  @ Westbrook Invitational      9:30 a.m.
Dec. 12            @ Massabesic 5:30 p.m.
Dec. 19            Cheverus         5 p.m.
Dec. 29            @ Massabesic Duals   9:30 a.m.
Jan. 1   @ Westbrook/Gorham (at Westbrook)           5 p.m.
Jan. 4-5            @ Spartans Invitational (at Sanford)  4:30 p.m., 8:30 a.m.
Jan. 9   Windham/G-NG         5 p.m.
Jan. 16 Kennebunk      5 p.m.
Jan. 21 @ Southern Maine Classic (at TBD)  9 a.m.
Jan. 26 @ Deering (w/Windham/G-NG, Sanford, Biddeford)          9 a.m.
Jan. 30 @ Noble (w/Scarborough)      5 p.m.
Feb. 2  Windham/G-NG, Portland, Marshwood        9 a.m.
Feb. 9  @ Regionals (at Noble)          TBD
Feb. 16            @ States (at Cony)      TBD

Adam Birt can be reached at abirt@keepmecurrent.com. Follow him on Twitter: @CurrentSportsME.

Bonny Eagler Zach Maturo takes to the air in a playoff game vs. Scarborough last season.

Scot Lindsay Frazier cuts toward the net in a bout at Westbrook last winter.

SHARE