Winter Schedules: Gorham

39

Alpine Skiing (all meets at Shawnee Peak)
Jan. 2   Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 4   Kennebunk, Falmouth, Cheverus, Windham 5:30 p.m.
Jan. 9   Marshwood, Windham, Cheverus, Falmouth, Kennebunk    5:30 p.m.
Jan. 11 Falmouth , Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk   5:30 p.m.
Jan. 18 Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Jan. 25 Windham, Kennebunk, Cheverus, Falmouth, Marshwood    5:30 p.m.
Jan. 30 Cheverus, Marshwood, Kennebunk, Windham, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 1  Cheverus, Windham, Marshwood, Kennebunk, Falmouth    5:30 p.m.
Feb. 8  SMAAs           2 p.m.
Feb. 14-15       States  9 a.m.

Boys Basketball
Dec. 11            Noble  7 p.m.
Dec. 14            @ Massabesic 7 p.m.
Dec. 17            Deering           7 p.m.
Dec. 21            Scarborough    7 p.m.
Dec. 28            @ Sanford      7 p.m.
Jan. 2   Portland          7 p.m.
Jan. 5   @ Greely         7 p.m.
Jan. 8   @ Cheverus    7 p.m.
Jan. 10 @ Scarborough           7 p.m.
Jan. 12 Lewiston         1 p.m.
Jan. 15 @ Oxford Hills           7 p.m.
Jan. 18 @ TA  7:30 p.m.
Jan. 21 Edward Little  1 p.m.
Jan. 25 @ Bonny Eagle           7 p.m.
Jan. 29 @ Westbrook  7 p.m.
Jan. 31 South Portland 7 p.m.
Feb. 4  @ Windham    7 p.m.
Feb. 7  TA       7 p.m.

Girls Basketball
Dec. 7  Massabesic      6 p.m.
Dec. 13            @ Noble          6 p.m.
Dec. 18            @ Deering       5:30 p.m.
Dec. 21            Scarborough    5:30 p.m.
Dec. 27            Sanford           6 p.m.
Dec. 29            @ Portland      2 p.m.
Jan. 5   Greely 4 p.m.
Jan. 7   Cheverus         5:30 p.m.
Jan. 10 @ Scarborough           5:30 p.m.
Jan. 12 @ Lewiston    7 p.m.
Jan. 16 Oxford Hills    7 p.m.
Jan. 18 @ TA  7 p.m.
Jan. 21 @ Edward Little         5:30 p.m.
Jan. 26 Bonny Eagle   11:30 a.m.
Jan. 28 Westbrook       7 p.m.
Feb. 1  @ South Portland       7 p.m.
Feb. 5  Windham        7 p.m.
Feb. 7  TA       5:30 p.m.

Boys Hockey (Gorham’s home ice is USM)
Dec. 8  Gardiner          6:20 p.m.
Dec. 12            @ Kennebunk/Wells   7:30 p.m.
Dec. 15            @ Marshwood/Traip/Sanford/Noble  12:45 p.m.
Dec. 22            Massabesic/Bonny Eagle/OOB          8:20 p.m.
Dec. 27            Windham/Westbrook  10 a.m.
Jan. 2   @ Brunswick  5:30 p.m.
Jan. 5   Edward Little  8:20 p.m.
Jan. 8   @ York           7:30 p.m.
Jan. 9   @ Scarborough           8:30 p.m.
Jan. 19 Greely 6:15 p.m.
Jan. 26 @ Yarmouth   7:10 p.m.
Feb. 2  Cape Elizabeth            8:20 p.m.
Feb. 6  @ Greely         7:20 p.m.
Feb. 9  Leavitt/G-NG/Oak Hill/Poland           3:15 p.m.
Feb. 11            @ Maranacook/Winthrop/Madison    TBD
Feb. 14            @ Gardiner     8:40 p.m.
Feb. 16            York    5:30 p.m.
Feb. 20            Kennebunk/Wells        8:30 p.m.

Girls Hockey (a co-op with Bonny Eagle and Massabesic; home ice is USM)
Nov. 24           @ Mt. Ararat/Morse    8 p.m.
Nov. 28           Scarborough    3:30 p.m.
Dec. 1  @ York/Traip  12 p.m.
Dec. 4  Biddeford       4 p.m.
Dec. 6  @ Portland/Deering    6:20 p.m.
Dec. 12            Cape Elizabeth/Waynflete/South Portland     8:30 p.m.
Dec. 20            @ Brunswick  4:45 p.m.
Dec. 28            @ Winslow/Gardiner  6:40 p.m.
Dec. 31            Brunswick       12 p.m.
Jan. 5   Edward Little/Leavitt/Poland 6:20 p.m.
Jan. 8   Yarmouth/Freeport/G-NG      3:30 p.m.
Jan. 10 @ Cheverus/Kennebunk/OOB           4 p.m.
Jan. 16 Falmouth         3:30 p.m.
Jan. 21 York/Traip       11:15 a.m.
Jan. 26 @ Yarmouth/Freeport/G-NG 5:30 p.m.
Jan. 29 Mt. Ararat/Morse        4 p.m.
Jan. 31 @ Biddeford  7 p.m.
Feb. 2  @ Falmouth    6:10 p.m.

Indoor Track (all meets held at USM, unless otherwise specified)
Dec. 14            Biddeford, Bonny Eagle, Cheverus, Deering, Falmouth, Kennebunk, Marshwood  5 p.m.
Dec. 22            Marshwood, Bonny Eagle, Portland, Scarborough    4:30 p.m.
Dec. 29            Fryeburg, South Portland       12 p.m.
Jan. 12 @ Dartmouth Relays (in Hanover, New Hampshire) TBD
Jan. 12 Cheverus, Kennebunk, Noble, TA, Westbrook          12:30 p.m.
Jan. 19 Falmouth, Kennebunk, Massabesic, Noble, South Portland  12:30 p.m.
Feb. 2  Bonny Eagle, Deering, Marshwood, Noble, South Portland, TA, Windham 11:45 a.m.
Feb. 9  Southwesterns 12 p.m.
Feb. 18            States  12 p.m.
March 2           @ New Englands (at Reggie Lewis Center, Boston) TBD

Swimming (Gorham’s home pool is Davan Pool, at the Westbrook Community Center)
Dec. 7  Westbrook       4 p.m.
Dec. 14            @ Sanford      4 p.m.
Dec. 21            Greely 4 p.m.
Dec. 28            @ Portland      5 p.m.
Jan. 4   Scarborough    4 p.m.
Jan. 9   @ Bonny Eagle           4 p.m.
Jan. 18 Kennebunk      4 p.m.
Jan. 25 @ Falmouth    6:45 p.m.
Feb. 1  Cheverus         4 p.m.
Feb. 9  Boys South Southwesterns (at Cape Elizabeth)         5 p.m.
Feb. 10            Girls South Southwesterns (at Cape Elizabeth)          5 p.m.
Feb. 18            Boys States (at Bowdoin)       8:30 a.m.
Feb 19 Girls States (at Bowdoin)       8:30 a.m.

Wrestling (Gorham wrestles alongside Westbrook)
Dec. 8  @ Westbrook Invitational      9:30 a.m.
Dec. 12            Sanford           6 p.m.
Dec. 15            @ Tiger Tourney (@ Gardiner)          9:30 a.m.
Dec. 22            @ SMAA City Classic (@ Deering)  9 a.m.
Dec. 28-29      @ Noble Invitational  5:30 p.m., TBD
Jan. 1   Bonny Eagle   6 p.m.
Jan. 5   @ Warrior Clash (at Nokomis)           10:30 a.m.
Jan. 9   @ Cheverus    4 p.m.
Jan. 12 @ Kennebunk Duals   TBD
Jan. 16 @ Windham/G-NG (at Windham)     6 p.m.
Jan. 21 @ Kennebunk 4:30 p.m.
Jan. 26 @ Portland/South Portland (at Portland; w/Massabesic, Noble)       9 a.m.
Jan. 30 @ Biddeford (w/Marshwood) 5 p.m.
Feb. 2  Deering, Scarborough 9 a.m.
Feb. 9  Regionals (@ Noble)  TBD
Feb. 16            States (@ Cony)          TBD

Gorham’s cheering schedule was not available at the time of this writing.

Adam Birt can be reached at abirt@keepmecurrent.com. Follow him on Twitter: @CurrentSportsME.

Mackenzie Holmes lines up a foul shot in a postseason contest last winter.

Ram Cole Perreault skates along the boards in a game last year.

SHARE