Winter Schedules: Windham

44

Alpine Skiing
Jan. 2   Cheverus, Gorham, Marshwood, Falmouth, Kennebunk       5:30 p.m.
Jan. 4   Gorham, Marshwood, Falmouth, Kennebunk, Cheverus       4:30 p.m.
Jan. 9   Marshwood, Falmouth, Kennebunk, Cheverus, Gorham       5:30 p.m.
Jan. 11 Falmouth, Kennebunk, Cheverus, Gorham, Marshwood       5:30 p.m.
Jan. 14 Greely, Cape Elizabeth, G-NG, Marshwood  5:30 p.m.
Jan. 18 Kennebunk, Cheverus, Gorham, Marshwood, Falmouth       5:30 p.m.
Jan. 25 Cheverus, Gorham, Marshwood, Falmouth, Kennebunk       5:30 p.m.
Jan. 30 Gorham, Marshwood, Falmouth, Kennebunk, Cheverus       5:30 p.m.
Feb. 8  SMAAs           2 p.m.
Feb. 14-15       States  9 a.m.

Boys Basketball
Dec. 7  Cheverus         7 p.m.
Dec. 11            @ Portland      7 p.m.
Dec. 15            Bangor 3:30 p.m.
Dec. 18            @ Noble          7 p.m.
Dec. 21            @ Edward Little         7 p.m.
Dec. 28            Bonny Eagle   5 p.m.
Dec. 31            Massabesic      2:30 p.m.
Jan. 5   TA       3 p.m.
Jan. 8   South Portland 7 p.m.
Jan. 10 @ Sanford      7 p.m.
Jan. 15 @ Bangor        6 p.m.
Jan. 18 Westbrook       7 p.m.
Jan. 21 @ Lewiston    7 p.m.
Jan. 25 @ Deering       7 p.m.
Jan. 29 Oxford Hills    7 p.m.
Feb. 1  @ Scarborough           5:30 p.m.
Feb. 4  Gorham           7 p.m.
Feb. 7  @ Bonny Eagle           7 p.m.

Girls Basketball
Dec. 7  @ Cheverus    6 p.m.
Dec. 11            Portland          7 p.m.
Dec. 14            @ Bangor        6:30 p.m.
Dec. 18            Noble  7 p.m.
Dec. 21            Edward Little  7 p.m.
Dec. 29            @ Bonny Eagle           6 p.m.
Dec. 31            Massabesic      1 p.m.
Jan. 8   @ South Portland       7 p.m.
Jan. 10 @ Sanford      5:30 p.m.
Jan. 12 Scarborough    3:30 p.m.
Jan. 15 Bangor 6 p.m.
Jan. 18 @ Westbrook  6 p.m.
Jan. 21 Lewiston         1:30 p.m.
Jan. 25 Deering           7 p.m.
Jan. 29 @ Oxford Hills           7 p.m.
Feb. 1  @ TA  6 p.m.
Feb. 5  @ Gorham      7 p.m.
Feb. 7  Bonny Eagle   7 p.m.

Boys Hockey (Windham and Westbrook form a co-op; home ice is USM)
Dec. 8  Brunswick       8:20 p.m.
Dec. 11            @ Mt. Ararat/Lisbon/Morse    7 p.m.
Dec. 19            Cony/Monmouth/Hall-Dale    8:30 p.m.
Dec. 22            Lawrence/Skowhegan/MCI    4:20 p.m.
Dec. 27            @ Gorham      10 a.m.
Jan. 9   @ Edward Little         6:10 p.m.
Jan. 12 @ South Portland/Freeport/Waynflete           8 p.m.
Jan. 16 York    8:30 p.m.
Jan. 19 @ Marshwood/Traip/Sanford/Noble  5 p.m.
Jan. 21 @ Biddeford  3:30 p.m.
Jan. 30 South Portland/Freeport/Waynflete    8:30 p.m.
Feb. 2  @ Cony/Monmouth/Hall-Dale           8:30 p.m.
Feb. 6  Mt. Ararat/Lisbon/Morse        8:30 p.m.
Feb. 9  @ Lawrence/Skowhegan/MCI           4 p.m.
Feb. 11            @ Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills          7 p.m.
Feb. 15            Massabesic/Bonny Eagle/OOB          8:30 p.m.
Feb. 19            Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills   12 p.m.
Feb. 21            Marshwood/Traip/Sanford/Noble       11 a.m.

Indoor Track (all meets at USM, unless otherwise specified)
Dec. 15            Massabesic, Noble, Portland, Scarborough, South Portland, TA, Westbrook           4 p.m.
Dec. 22            Deering, Kennebunk, Massabesic, Westbrook           8:30 a.m.
Jan. 12 Scarborough, Falmouth, Deering, South Portland     4:30 p.m.
Jan. 19 Biddeford, Cheverus, TA       4:30 p.m.
Feb. 2  Bonny Eagle, Deering, Gorham, Marshwood, Noble, South Portland, TA   11:15 a.m.
Feb. 9  Southwesterns 12 p.m.
Feb. 18            States  12 p.m.
March 2           @ New Englands (at Reggie Lewis Center, Boston) TBD

Swimming (Windham’s home pool is St. Joseph’s)
Dec.  8 Bonny Eagle   12 p.m.
Dec. 14            @ Kennebunk 7:30 p.m.
Dec. 19            Falmouth         4 p.m.
Dec. 28            @ Cheverus    6 p.m.
Jan. 2   Westbrook       4 p.m.
Jan. 12 @ Sanford      4:30 p.m.
Jan. 14 Greely/NYA   4 p.m.
Jan. 25 @ Portland      5 p.m.
Jan. 30 Scarborough    4 p.m.
Feb. 9  Boys South Southwesterns (at Cape Elizabeth)         5 p.m.
Feb. 10            Girls South Southwesterns (at Cape Elizabeth)          5 p.m.
Feb. 18            Boys States (at Bowdoin)       8:30 a.m.
Feb 19 Girls States(at Bowdoin)        8:30 a.m.

Wrestling (Windham co-ops with G-NG)
Dec. 8  @ Sullivan Duals (at York)    9:30 a.m.
Dec. 12            @ Kennebunk 6 p.m.
Dec. 15            @ Tiger Tourney (at Gardiner)          9:30 a.m.
Dec. 19            Noble, Massabesic      6 p.m.
Dec. 22            @ Deering (w/Scarborough, Westbrook/Gorham, Portland, Cheverus)        9 a.m.
Dec. 28-29      @ Noble Invitational  5:30 p.m., TBD
Jan. 2   Marshwood, Cheverus            6 p.m.
Jan. 9   @ Bonny Eagle           5 p.m.
Jan. 12 @ Skowhegan Tournament     TBD
Jan. 16 Westbrook/Gorham     6 p.m.
Jan. 19 @ Cheverus Tournament        TBD
Jan. 21 @ Southern Maine Classic (at TBD)  9 a.m.
Jan. 23 Sanford, Biddeford    6 p.m.
Jan. 26 @ Deering (w/Sanford, Biddeford, Bonny Eagle)     9 a.m.
Jan. 30 @ Cheverus    5 p.m.
Feb. 2  @ Bonny Eagle (w/Marshwood, Portland)    9 a.m.
Feb. 9  @ Regionals (at Camden Hills)          TBD
Feb. 16            @ States (at Cony)      TBD

Adam Birt can be reached at abirt@keepmecurrent.com. Follow him on Twitter: @CurrentSportsME.

Tommy Lekousi cuts up the ice for the Windham/Westbrook squad in a contest last season.

Meghan Hoffses is a dynamo for the Lady Eagles.

SHARE